Loading...

Lustry

Lustr, trošku zvláštně a vznešeně znějící slovo ve svém obsahu skrývá docela běžnou věc, kterou mnohem méně vznešeně můžeme označit jako stropní či závěsné svítidlo.

10.7.2013 | autor: Esvit.cz

Původně francouzské slovo se k nám dostalo z německy mluvících zemí a svou definici má v každé obsáhlejší encyklopedii. Jako heslo se objevuje i na Wikipedii, kde se mimo jiné můžete dočíst například to, že “Lustr bývá i příčinou úrazů a to převážně hlavy.Stává se, že lustr je díky nízkým stropům umístěn nedostatečně vysoko, což vede ke srážce pohybující se osoby s lustrem. Následkem jsou otoky hlavy a v horším případě i řezné rány od střepů”.

Poněkud úsměvná informace však nezastře fakt, že historie lustrů je mnohem delší, než článek, který je jí na Wikipedii věnovaný.

Jako zdroj světla se takzvané lustry používají už od raného středověku, kdy se zavěšovaly do kostelního chóru.

Dnes mají lustry coby ozdobná stropní svítidla mnoho různých tvarů, barev i velikostí a s těmi původními je spojuje snad už jen to, že se jedná o typ osvětlení vhodný pro větší množství zdrojů světla. Dnešní kovová a plastová svítidla byste v raném středověku hledali těžko. V době, kdy v Evropě převládal románský sloh, se totiž používalo dřevo a lustry mívaly tvar kola či koruny s věžemi a branami. Protože byl tento typ svítidla spojován převážně s náboženskými stavbami, nepřekvapí, že i jejich symbolika byla spojená s náboženstvím. Tvar lustrů měl totiž symbolizovat nebeský Jeruzalém.

V gotice lustry mívaly spíše paprsčitý tvar a postupně se na nich začali objevovat i postavy a v renesanci se jako základní materiál začalo používat sklo.

Od původních svíček a pozdějších petrolejových lamp už se dnes přešlo k elektrickému osvětlení a do stropních svítidel se dnes běžně používají žárovky. Ani tvary tohoto typu svítidel už nemají náboženský charakter a jejich funkce je dnes především dekorační. Na mnohé typy dekoračního osvětlení se můžete podívat v naší nabídce, věříme, že si vyberete.

@parent