Pohybová čidla pro svítidla

ir28b-klasik-cidlo-pohybu.jpg

PIR čidla pro automatické ovládání svítidel pohybem. Senzory pro žárovková, zářivková a LED svítidla. Jak správně čidlo vybrat a namontovat, naleznete v tomto článku.


U čidel pohybu je vždy nutné znát jeho maximální možnou zátěž, kterou nesmíme přesáhnou, to by vedlo k poškození spínacího prvku čidla a následnému poškození. Pokud bychom potřebovali jedním čidlem spínat vícero prvků s větší, než povolenou zátěží, pak musíme zvolit jiný způsob zapojení takového čidla a to tak, aby žátěž byla přenesena na jiný zátěžový spínač, nejlépe spínací relé. 

 

pohybového čidla je možné nastavení různých veličin podle charakteru prostoru. První nastavitelnou veličinou je dopad denního světla, tedy nastavení citlivosti na dopad světla do daného prostoru.

Asi není potřeba, aby svítidla byla spínána pohybovým čidlem přes den, když je vidět díky denímu světlu. Tedy nastavíme citlivost vnímání denního světla až ve chvíli, když se začíná stmívat, tedy zabráníme čidlu spínat za denního světla. 

 

Doba, tedy čas, lze nasatvit na požadovanou hodnotu, za jak dlouho po sepnutí svítidel, se tato mají vypnout. Časové rozmezí je většinou nastavitelné od 5 sekund až do 10 minut.

 

Na pohybovém čidle je nastavitelná i vzdálenost dosahu, tak je u standardních detektorů maximálně 12 metrů od místa, kde je detektor instalován.

 

V našem sortimentu bych Vám nabídl pro běžné používání například stropní model IR28B KlasikČidlo s vysokým počtem spínání, například pro panelový dům nebo obecně pro bytový dům IR28B Profi. Pro nástěnnou montáž verzi IR16 Profi.

 

Spínání LED žárovek pohybovým čidlem 


V LED žárovkách se používají spínané zdroje. Ty při sepnutí vykazují vysoké náběhové proudy. Záleží dle typu zdroje, který je použit ve svítidle, ale tyto náběhové proudy se u LED žárovek mohou pohybovat až do 20A. Náběhové proudy opalují kontakty relé a dochází k jejich rychlejšímu opotřebení až zničení.


U běžných pohybových čidel se životnost rapidně snižuje. To je obecný problém PIR čidel u většiny bytových domů, kde se do stávajících svítidel místo standardní žárovky, instaluje úsporná LED žárovka.

 

 

Kam umístnit pohybové čidlo


Né všechny pohybová čidla, mají detekční úhel 360° a proto je nutné správně zvolit jeho umístnění na stěně nebo stropu místnosti. Vždy tedy musíme  mít na paměti, vzdálenost, výšku a spráný směr pro instalaci čidla. Dále bychom se měli vyvarovat montáže tam, kde je dopad slunečního záření, neinstalovat čidlo pohybu v blízkosti jakého koli topidla, kde by čidlo mohlo ovlivňovat proudění teplého vzduchu. Asi úplnou samožřejmostí, je neinstalovat pohybové senzory před příčkami nebo jinými vysokými předměty, které znemožnili správné fungování pohybovým čidlům 

 

Poybové senzory pak rozdělujeme dle jejich instalace na vnitřní interiérové a venkovní do exteriéru, který musí mít krytí min IP44 proti všem nástrahám počasí.