Loading...

Jak vybrat Akumulační kamna

Vytápění akumulačními kamny, je jedno z nejlevnějších typů vytápění elektrickým proudem s možností samostatné regulace teploty v jednotlivých místnostech. Díky možnosti zvýhodněné sazby za elektřinu, zaručují akumulační kamna nejnižší provozní náklady na vytápění elektrickým proudem. Akumulační kamna Emko jsou dostupná již od 2kW a vyrábí se až do 8kW pro větší prostory. Poradíme Vám, jaká akumulační kamna zvolit pro váš objekt.

Pro vhodný výběr akumulačních kamen, je zapotřebí znát daný objekt a prostor, ve kterém chceme akumulační kamna umístnit. Pro vhodný výběr aku kamen, je zapotřebí znát daný objekt a prostor, ve kterém chceme akumulační kamna umístnit. Prvotní výběr akumulaček, není pouze výběr aku kamen, ale je potřeba spočítat m³ daného prostoru, dále je nutné znát, jak je budova zateplená, jestli má plastová okna a jaký je charakter vytápěné místnosti co se týče pohybu osob a tedy následné úniky tepla.

 

Rozměry místnosti pro výběr akumulačních kamen

Pokud zvažujete elektrické vytápění akumulačními kamny, prvním úkolem pro vhodný výběr výkonu aku kamen, je zaměření prostoru, kdy potřebujeme spočítat objem místnosti v metrech krychlových m³. Jednoduchým výpočtem stran AxBxC tedy délka x šířka x výška. Jeden m³ = 1m x 1m x 1m.

Nebudeme li používat složité výpočty které počítají se zateplením budovy, pro správný výběr příkonu (kW) akmulačních kamen, nám postačí obecná rovnice, kdy víme, že 1000W neboli 1kW příkonu kamen, postačí na cca 10m³, pokud tedy jak uvádíme, nepočítáme s žádným koeficientem zateplení budovy. Pokud bychom tento údaj znali, pak podle kvality zateplení můžeme říci, že 1kW v průměru připadá na 10-15m³.
Budemeli počítat 1kW na 10m³, máme zaručeno dostatečné nadimenzování topného výkonu akumulačních kamen, který je pak možno díky termostatu dále regulovat.

 

Montáž akumulačních kamen

Montáž je časově nenáročná a dle podrobného montážního návodu, který je u každých akumulačních kamen přiložen, jí zvládně i " laik ". Standardně jsou kamna samostatně stojící topidlo bez nutnosti sekání, bourání nebo jiné úpravy prostoru , kde budeme aku kamna instalovat.
Pokud montujeme akumulační kamna na hořlavé podklady jako je například koberec, plovoucí podlaha a další podobné materiály, je zapotřebí dokoupit nehořlavou podložku pod kamna. Elektro instalace je již od výrobce zapojena a kamna se tedy pouze připojí k přívodu elektrické energie. Akumulační kamna Emko umožňují připojení k napětí jak 230V tak i 400V.

 

Komponenty akumulačních kamen

Ventilátor

Správnou funkčnost akumulačních kamen zajišťuje více rychlostní ventilátor, který je zabudovaný ve spodní části akumulačních kamen. Standardně se ventilátor spíná na první rychlost, až po úplném nabití akumulaček. Po spuštění ventilátoru, vydrží kamna foukovat ohřátý vzduch až do dalšího jejich nabití. Větší rychlost ventilátoru, se používá při zvýšené potřebě tepla, přičemž dochází k rychlejší spotřebě naakumulovaného tepla kamen. Po spuštění ventilátoru, se chladný vzduch od podlahy dostává do kamen, kde prochází kolem ohřátého jádra a teplý vychází předními mřížkovými otvory ven do vytápěného prostoru.

 

Kolečko termostatu

Je umístěno na zadní straně kamen. Používá se v případě potřeby zregulování procesu nabíjení. Otáčením kolečka ve směru rozšiřujícího se červeného proužku se míra nabití zvětšuje a naopak. Při otáčení ve směru proužku je slyšet slabé cvaknutí - dojde k sepnutí kontaktu a kamna se začínají nabíjet.

 

Nabíjecí termostat

Akumulační kamna mají vestavěný nabíjecí termostat, který se ovládá kolečkem termostatu. Je kapalinový a regulovatelný.

 

Pojistný termostat

Chrání kamna před přehřátím. Je vestavěný, kapalinový, ale již pevně nastavený.

 

Pokojový termostat

Nastavení teploty místnosti a spouštění ventilátoru zajišuje pokojový termostat, který se umísťuje na opačnou stranu místnosti od akumulačních kamen. U jednotlivých akumulačních kamen na našich stránkách, naleznete v přidružených produktech veškeré námi nabízené typy termostatů pro aku kamna.

 

Izolace kamen

V akumulačních kamnech se používá teplotně odolná zdravotně nezávadná minerální vata Techrock splňující přísné hygienické normy a speciálně tvrzená izolace Vermiculit.

 

Akumulační jádro 

Akumulační jádro je tvořeno feolitovými cihlami, jejichž rozměr je pro všechny typy kamen stejný. Liší se pouze v počtu cihel pro jednotlivé typy akumulačních kamen. Feolitové cihly jsou baleny zvlášť mimo balení plechového obalu kamen.

 

Izolační podložka pod aku kamna

Je vyrobena z pozinkovaného plechu tloušťky 1 mm, není součástí běžné dodávky kamen a musí se přiobjednávat zvlášť. Akumulační kamna jsou konstruována na nožičkách, a podložka je nutná, pokud podlahová krytina je například koberec, dřevěná podlaha, určitý typ laminátové podlahy.

 

Barvy podle libosti

 

 

Povrchová úprava se provádí práškovým lakováním. Standardní barva je bílá RAL 9016. Za příplatek ke standardní ceně kamen, vám zhotovíme kamna v jiné barvě RAL dle standardních vzorníků barev.

 

Chci koupit akulační kamna - proklikněte text níže a automaticky se přesunete do kategorie 

 

Kategorie akumulační kamna

Akumulační kamna 3000W Emko M30AK s programovatelným termostatem PT14-P

M 30 AK nabíjecí akumulační kamna s příkonem 3000W, napětí 230 nebo 400V
14 179 Kč
K odeslání do 2 dní

Akumulační kamna 8000W Emko M80AK s programovatelným termostatem PT14-P

M 80 AK nabíjecí akumulační kamna s příkonem 8000W. Výška 89cm.
22 885 Kč
K odeslání do 2 dní

Akumulační kamna 4000W Emko M40AK s programovatelným termostatem PT14-P

M 40 AK nabíjecí akumulační kamna s příkonem 4000W, napětí 230V nebo 400V, dodáváno včetně programova
16 888 Kč
K odeslání do 2 dní

Akumulační kamna Emko výrobce Rukona s prostorovým termostatem výběr výkonů

Akumalční kamna Českého výrobce Rukona, s digitálním programovatelným termostatem PT14-P
od 12 417 Kč
K odeslání do 2 dní