Loading...

Nouzová svítidla

Charakteristická zelená barva a nápis exit nebo bílý panáček směřující k otevřeným dveřím, taková malá krabička umístěná někde nade dveřmi. Stejně, nebo podobně si nejspíš většina lidí představí nouzové světlo.

10.5.2013 | autor: Esvit.cz

Jedná se o speciální zdroj světla, který se pravidelně rozsvěcí, pokud dojde k výpadku elektrického proudu. Nejpoužívanějším zdrojem světla je v nouzových svítidlech zářivka.

Dříve to bylo poměrně slabé světlo napájené baterkou nebo generátorem, který se spustil ve chvíli, když v budově došlo k výpadku proudu. Poměr velikosti nouzového osvětlení však byl v obrovském nepoměru k jeho napájecímu zařízení, které často bylo i několikrát větší, a velikost, váha a cena těchto systémů často omezovala jejich provozuschopnost.

S rozvojem moderních technologií se však postupně začala rozvíjet i nouzová svítidla, jejich světlo se rozjasňovalo a jejich napájení postupně zvyšovalo výkon. Největším zlomem byl pro nouzová světla vývoj LED technologií, které se brzy začaly užívat i ve všech jejich typech. Důvodem byl nejen fakt, že má LED světlo několikanásobně vyšší životnost a k fungování potřebují jen zlomek energie, ale i to, že se ve skutečnosti nejedná o žárovku, ale diodu. Nouzové světlo tak obsahuje méně součástek, které se případně mohou pokazit.

Nouzová osvětlení se dnes běžně instalují do komerčních i obytných budov, většinou se umisťují na místa, kde je potřeba nejvíce světla, například k nouzovým východům. U jejich svícení se rozlišují tři režimy: svícení trvalé, netrvalé, nebo kombinované.

Svítidla zajišťující netrvalé svícení v sobě obsahují zdroj světla, které se spustí při výpadku elektrického proudu. Zdroj světla pro svícení trvalé se běžně ovládá pomocí běžného vypínače, ale pokud vypadne proud, zdroj se automaticky rozsvítí, i když je zrovna vypnutý. Třetí typ v sobě kombinuje dva zdroje světla. Jeden z nich se ovládá vypínačem a druhý se automaticky zapne při přerušení dodávky elektrické energie.

Pokud zrovna nouzové osvětlení sháníte, neváhejte vybírat v široké nabídce firmy ESVIT.

@parent