Loading...

Osvětlení místností

Při výběru osvětlení je třeba dbát na to, že každá místnost si vyžaduje naprosto odlišný typ osvětlení. Pojďme se ve zkratce podívat, jakých základních pravidel se držet při výběru typu osvětlení v jednotlivých místnostech.

20.2.2013 | autor: Esvit.cz

Například v obývacím pokoji, jehož primární funkcí je odpočinek a relaxace, není vhodné umístit ostré přímé osvětlení ve formě bodových žárovek namířených na nejrůznější kouty místnosti. Stálicí zůstává jedno centrální svítidlo vprostřed stropu a často je doplněné několika stolními či stojacími svítidly. Ty se dají využít pouze při aktuální potřebě, například pro čtení knihy či luštění. Novým trendem je nepřímé osvětlení – tedy zdroj světla, který neosvětluje místnost přímo, ale například odrazem o strop či zeď. 


I v kuchyni se dá využít osvětlení místnosti jedním centrálním svítidlem s průsvitným stínidlem. Při práci na kuchyňské lince si však často stíníme vlastním tělem, proto je potřeba toto svítidlo doplnit. Nejčastěji se k tomuto účelu používají lineární zářivky zabudované do skříněk nad kuchyňskou linkou. Reálná je i možnost využití bodových světel, ovšem pozor na to, aby jednotlivé žárovky mířily dolů na pracovní plochu a ne přímo do obličeje.


ložnici se nejčastěji uplatňují tlumená centrální svítidla, která často bývají doplněna stavadlem pro regulaci intenzity osvětlení. Zároveň je ale třeba brát v potaz potřebu čtení si přímo v posteli, takže je dobré pamatovat i na umístění lampiček buď na noční stolky, nebo přímo na čelo postele. Takovýto zdroj osvětlení, by měl mít neprůhledné stínidlo, abychom jeho používáním nerušili ostatní.


Zapomínat nesmíme ani na koupelnu, protože i tam je potřeba dbát na kvalitní výběr svítidla. Opět platí, že základem je kvalitní centrální svítidlo na stropě. To je následně potřeba doplnit dalšími, nejlépe dvěma zdroji světla u zrcadla – z každé strany jedním.

@parent