Loading...

Posviťte si na svou zahradu!

Odpočinkem na své krásné upravené zahradě při zapadajícím slunci nepohrdne dozajista nikdo z nás. Soumrakem však relaxace nemusí končit! Výběrem vhodného zahradního osvětlení lze totiž docílit příjemné atmosféry i večer a v průběhu noci.

28.2.2013 | autor: Esvit.cz

Není problém zajistit si osvětlení vlastní zahrady svépomocí, občas však není od věci vyhledat odborníka a nechat si poradit, jak lze docílit co nejefektivnějšího osvětlení buďto celé nebo jen určité části zahrady. Odborník vám i poradí, jak typ svítidel pro danou zahradu zvolit – na výběr máte především mezi elektrickými a solárními svítidly či hořícími svíčkami a loučemi.

Bezesporu nejoblíbenější jsou stále elektrická svítidla, která sebou však nesou komplikace v podobě nutnosti napájení přes elektrický kabel. Ten je nejvhodnější vést podzemím prostřednictvím trubky, aby se k němu nedostali drobní hlodavci a nepoškodili jej. Vedení elektrického přívodu nad zemí se nedoporučuje, zejména kvůli ochraně bezpečnosti dětí a zvířat, které by si kabel mohli lehce splést s hračkou a poranit se.

Pokud se však chcete naprosto obejít bez elektrické energie a láká vás návrat k tradici, tak zkuste osvětlení pomocí bambusových loučí. Jejich knoty hoří pomocí speciálního oleje či gelu, který pouze stačí pravidelně doplňovat. Jejich výhoda spočívá především v možnosti jejich přemisťování a ceně, je však třeba dodržovat zvýšenou opatrnost. Louče je nejlepší zapalovat jen tehdy, pokud se pohybujeme poblíž a není radno je nechávat zapálené bez dozoru.

V posledních letech však velmi stoupá i obliba solárních svítidel. Cenově nejsou o mnoho dražší než svítidla elektrická, nepotřebují žádné přívody energie a navíc jejich instalaci ve většině případů zvládnete sami. Co se údržby týče, ani ta není náročná; pouze stačí jednou za několik let vyměnit baterie uvnitř svítidla.

Během realizace zahradního osvětlení nemusíte zůstávat pouze u klasických lamp či malých lampiček zabudovaných v záhoncích. Velmi módní je například podsvětlení chodníku či zabudovaná bodová světla v jezírku či fontáně.

@parent