Loading...

Elektornické předřadníky

V jednom z předchozích článků jste si mohli přečíst, jak funguje zářivka a z čeho se skládá. Jednou z jejích součástí je i elektronický předřadník, který v dnešní době nahrazuje dříve používanou kombinaci tlumivky, startéru a kompenzačního kondenzátoru.

25.6.2013 | autor: Esvit.cz

Elektronický předřadník je část zářivky, která rozsvěcí a napájí zářivku. Pokud je umístěn ve svítidle, většinou stačí jediný předřadník na napájení všech zářivek (uvádí se maximální počet čytři).

Předřadníky fungují většinou tak, že usměrňují vstupní střídavé napětí a vytvoří střídavé napětí s frekvencí 30 kilohertzů a teprve toto napětí dodává energii do zářivky. Jendou z mnoha výhod tohoto systému je, že lidské oko díky němu nezaznamená chvění světla a tím se eliminuje stroboskopický efekt (jedná se v podstatě o optický klam, který může způsobit, že se zdá, že se rotující těleso ve skutečnosti netočí).

Elektrický předřadník se dá použít pro napájení jakéhokoli typu zářivky kromě kompaktních typů s vestavěným startérem, a některé zářivky se dnes konstruují už pouze pro fungování s předřadníkem.

Mezi hlavní výhody této části zářivek oproti původní sestavě tlumivky, startéru a kondenzátoru patří jeho nižší hmotnost. Navíc také spotřebovává menší množství elektrické energie a tím produkuje i méně ztrátového tepla. Tato vlastnost je výhodou především ve chvíli, kdy chceme nějaké svítidlo vestavět například do zdi či nábytku.

Elektronické předřadníky zářivku nastartují rychleji a šetrněji, takže prodlouží její životnost, a navíc použití elektrického předřadníku umožňuje stmívání zářivek.

V nabídce společnosti ESVIT najdete předřadníky pro různé druhy zdroje osvětlení, vybírat můžete předřadníky pro výbojky, zářivky i LED svítidla. Například pro výbojky najdete v našem sortimentu zboží různého typu i cen.

@parent