Loading...

Jak se žárovkou ušetřit

Kdo šetří, má za tři, říká lidové rčení. Nikde už se však neříká, jak konkrétně se ušetřit dá. My vám poradíme jak ušetřit výběrem správného osvětlení.

15.3.2013 | autor: Esvit.cz

Při vybírání žárovek je důležité zohlednit několik věcí. Zdroj světla by měl mít dostatečný výkon, ale zároveň co nejmenší spotřebu elektřiny, a je třeba nezapomínat na životnost světelného zdroje.

Důležitým kritériem pro výběr osvětlení je ještě takzvaný měrný výkon, který vyjadřuje účinnost přeměny elektrické energie na světlo. Právě tento parametr představuje jeden z nevýraznějších rozdílů mezi obyčejnými žárovkami a zářivkami. Uvádí se, že obyčejná žárovka dokáže na světlo přeměnit jen asi pět procent energie, zbytek se převádí na teplo.

Základním orientačním bodem pro výběr ekologického a ekonomického osvětlení je takzvaný energetický štítek, který musí být uveden na každém elektrickém spotřebiči. Energetický štítek zařazuje spotřebič, v našem případě žárovku, do energetické třídy. Štítky jsou odstupňovány podle prvních písmen abecedy, energeticky nejúspornější jsou spotřebiče spadající do třídy A, nejhůře pak spotřebiče s označením G.

Pokud tato označení vztáhneme na zdroje světla, můžeme říct, že zatímco zářivky bývají označovány písmeny A nebo B, u halogenových žárovek se většinou setkáte s označením B - D. U klasických žárovek obvykle najdete označení E či nižší.

Na energetickém štítku nebo na samotném obalu žárovky by měly být uvedeny i doplňující informace. Měly byste najít údaje o tom, jakou má zdroj osvětlení svítivost, jaký má příkon a v neposlední řadě i to, jakou má životnost. Aby byla žárovka opravdu úsporná, měla by mít co největší svítivost, co nejmenší příkon a zároveň vydržet svítit co nejdéle.

Až budete příště vybírat žárovku, na nic z toho nezapomeňte.

@parent