Loading...

Novinky PHILIPS MASTER LED a CorePro LED podzim 2013

Technologie LED světelných zdrojů se neustále vyvíjí a přichází nová generace LED žárovek a LED zářivek. Přinášíme vám novinky v LED žárovkách Master LED od firmy Philips na konci roku 2013.

28.7.2016 | autor: Esvit.cz

Jak se vyvíjí technologie zvyšuje se světelný výkon LED žárovek a také životnost žárovek. Tím není myšleno pouze to, že LED žárovky svítí a svítí bez výměny i několik let, ale hlavně to, že vydrží svítit stejně jasně jako na začátku.

Problémem většiny levných LED žárovek je výkon a chlazení. Výkonné LEDky se zahřívají a vysoké teploty znižují světelný výkon LED žárovky. Proto je potřeba LED čipy nebo diody účinně chladit, aby se za půl roku nevyhřály. Pokud má LED žárovky výkon 1W - 2W zas tolik se zahřívat nebudou, ale pak zase nesvítí. Výkonné LED žárovky svítí a také se zahřívají. Proto je chlazení důležité a to platí i pro dnes oblíbené LED pásky, ale to tom bude jiný článek.

 

Řada CorePro LED

A teď k novinkám v LED žárovkách od firmy Philips. Philips tradičně lpí na kvalitě, která se projevuje právě vysokými světelnými výkony, dlouhou životností LED žárovek s minimalizovanou ztrátou výkonu v průběhu života žárovky. Na drukou stranu patří výrobky Philips mezi ty dražší na trhu. Ovšem tlak trhu na cenu se projevuje i u Philipse, kdy nové řady CorePro LED jsou cenově o zhruba 50% levnější než Master LED.

Nic není zadarmo, Philips ale lpí na určité úrovni, pod kterou nejde. Tedy i když u řady CorePro LED je udávaná nižší životnost, například  15000 hodin (15 let) oproti 25000h (ale také 15 let) u řady Master LED. Rozdíl je hlavně v určení žárovky, kde CorePro LED jsou určeny spíše do domácností a Master LED do prostorů, kde jsou žárovky v nepřetržitém provozu a je vyšší nárok na přesnost teploty světla.

Dalším rozdílem je možnost stmívání. Philips u řady CorePro uvádí, že nejsou stmívatelné. To ale většinou nevadí.

 

 

Master LEDlamps DimTone

A teď se dostáváme k další novince. Stmívatelným LED žárovkám, které se při stmívání chovají stejně jako obyčejné žárovky. Běžné stmívatelné LED žárovky mají jednu teploty světla, která je stejná po celý rozsah stmívání. Master LED DimTone mění barvu světla (teplotu světla) podle úrovně stmívání. Při plném výkonu mají barvu světla jako běžná žárovka - 2700K. Při stmívání se teplota světla snižuje, světlo je více a více žluté, stejně jako málo nažhavené vlákno žárovky.

Tato "maličkost" dodá osvětlení jistou útulnost, kdy světlo je teplejší při stmívání a s trochou nadsázky se dá říci, že je to stejné, jako když zapadá slunce - při západu je slunce více a více do oranžova až červena.

 

Master LEDbulb 20-100W a CorePro LEDbulb 13-75W

Novinkou jsou nové LED žárovky Master LEDbulb 20-100W a CorePro LEDbulb 13-75W(zatím není vložena do eshopu). Vyzkoušeli jsme je a sami jsme byli překvapeni jak svítí. V krabici s nepoužívanými žárovkami jsme našli 100W žárovku a srovnali ji se svítivostí MAster LEDbulb 20-100W a výsledek? Obyčejná žárovka 100W podle nás svítí méně. A LED žárovka sežere 5x méně energie. Ideální pro aplikace, kde potřebujete, aby žárovka svítila hodně a dlouho. Sice cena je vyšší, ale když srovnáme životnost, svítivost, spotřebu energie, náklady na výměnu prasklé žárovky, vyjde nám, že se investice vrátí.

A to samé platí i o variantě CorePro LEDbulb 13-75W, která opravdu svítí jako 75W žárovka. A stejné je to u celé řady CorePro LEDbulb, kdy 8W opradvu svítí jako 48W (srovnávali jsme se 40W a 60W žárovkou, bylo to mezi :-) ), 5-32W je srovnatelná se žárovkou 32W (svítí trochu méně než 40W), 10-60W svítí jako 60W žárovka.

 

 

Do budoucna pro Vás připravujeme srovnávací test LED žárovek různých výrobců, kde v domácím prostředí ukážeme rozdíly mezi různými světelnými zdroji.

@parent