Loading...

Typy zdrojů osvětlení

Už dávno nemusíme svítit jenom obyčejnými žárovkami. Nabídka je mnohem pestřejší a vhodným výběrem zdroje osvětlení lze docílit co největší efektivity osvětlení s nejnižšími možnými náklady. Vybrali jsme pro vás čtyři nejzákladnější typy zdrojů osvětlení.

2.2.2013 | autor: Esvit.cz

Bezesporu nejlevnější variantou je typická standardní žárovka, která byla dlouho jedinou možností ve výběru zdroje osvětlení. Její největší výhodou je bezesporu nízká cena, ovšem má řadu mínusů – například životnost maximálně kolem tisíce hodin. Navíc od roku 2009 jsou v celé Evropské unii postupně stahovány tradiční žárovky z trhu a nahrazovány žárovkami halogenovými a kompaktními zářivkami.

Zářivky mají na rozdíl od žárovek dlouhou životnost, v průměru až desetinásobně větší. Nehodí se ovšem do prostor, kde se často rozsvěcuje a zhasíná, například na WC. Díky své intenzitě jsou však ideální volbou pro umístění nad kuchyňskou linku či všude tam, kde je potřeba ostré světlo pro detailní práci.

Ještě větší životnost mají kompaktní zářivky, které fungují na stejném principu jako obyčejné zářivky. Vyrábějí se v nejrůznějších tvarech, často třeba přímo ve tvaru svítidla, do kterého budou následně vsazeny. Oproti klasickým žárovkám mají podle jejich výrobců až o osmdesát procent menší spotřebu energie, tudíž jsou vzhledem ke své obrovské úspoře často nesprávně nazývány jako zářivky úsporné. Jejich dalším plusem může být pro někoho třeba to, že obsahují téměř minimum rtuti.

Halogenové žárovky jsou specifické tím, že do atmosféry uvnitř skleněného obalu je přidána halová sloučenina. Důsledkem toho má vlákno vyšší teplotu a tudíž i větší svítivost a navíc, má světlo „živější“ barvu než z jiných zdrojů osvětlení. Další jejich výhodou je, že na rozdíl od zářivek nemá na jejich životnost vliv časté vypínání a zapínání.

@parent